Wybór pierwszego łuku

Aktualizacja luty 2022

Zamierzasz kupić swój pierwszy łuk? Zastanawiasz się jaki, za ile i gdzie? Każdy kto rozpoczyna przygodę z łucznictwem w końcu stanie przed wyborem swojego pierwszego giętkiego kijaszka. Wiele razy doradzałem przy wyborze pierwszego łuku, w końcu postanowiłem zawrzeć to w jednym artykule. Teraz wystarczy, że podam link :] (człowiek z natury jest wygodny)

Na samym początku warto określić swój budżet. Biorąc pod uwagę, że jest to pierwszy zakup, który tak naprawdę ma zweryfikować Twoją nową miłość, kapitał jaki zamierzasz przeznaczyć na ten cel będzie zapewne niezbyt wysoki. Na starcie trzeba zaznaczyć, że poniżej 200 zł kupisz jedynie wyroby łukopodobne lub zabawki. Chyba, że interesuje Cię rynek wtórny. Wtedy możesz upolować jakiś sensowny łuczek w cenie 150-200zł. Zwróć jednak szczególną uwagę na stan ramion, czy nie są uszkodzone, obite, rozwarstwione itp. Kupując swój pierwszy prawdziwy łuk, musisz przygotować się na wydatek rzędu 350-600zł.

Kolejnym istotnym wyborem jest rodzaj łuku. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie – dlaczego kupujesz łuk. Łuki z grubsza można podzielić na: bloczkowe, sportowe, laminowane tradycyjne, i naturalne. Z bloczków możesz zrezygnować od razu. Dobry łuk bloczkowy to duże pieniądze. Kupno takiego łuku ma sens, kiedy planujesz polować (w Polsce z łukiem i tak nic nie ustrzelisz), lub sportowo dziurawić środek środka tarczy.

Łuki sportowe/klasyczne są całkiem sensownym wyborem. Młodzieżowe łuki sportowe są dostępne już za 300-350zł. Ich główną zaletą jest możliwość rozkręcenia i schowania nawet w plecaku. Idealne na wszelkie wyjazdy. Dodatkowo w majdanie można zamocować szereg wspomagaczy, które poprawią Twoje osiągi. Sam posiadałem jeden taki łuczek. Należał niestety do niskiej półki cenowej i po 2-3 latach ramię się rozwarstwiło – czyli nie warto oszczędzać. Strzelałem jednak bez żadnych wspomagaczy (nawet podstawka mnie drażniła więc wywaliłem) Wygląd może nie jest najlepszą stroną tych łuków, ale co kto lubi. Swój egzemplarz przerobiłem i  wygląda teraz bardziej naturalnie i hantingowo :] Zobacz sam. Łuki tego typu są zazwyczaj dynamiczne i przyjemne w użytkowaniu. Ze względu na solidny majdan są stabilne i dobrze leżą w ręce. Posiadają delikatne ramiona, więc należy uważać, aby ich nie uszkodzić lub skręcić podczas zakładania cięciwy. Wśród łuków sportowych pierwszym wyborem może być Samick Polaris/ SF optimo+. Strzelałem z obu, na początek jak znalazł. Ostatnio na rynku pojawił się inny łuk dla początkujących, – Core Hit. Niestety nie strzelałem z niego. Do zalet tego modelu można zaliczyć włókno szklane w kolorze czarnym oraz majdan z lżejszego drewna. Optimo i Polaris potrafią być bardzo ciężkie. Przy wyborze jednego z wymienionych łuków kupujmy jak najkrótszą wersję. Jest lżejsza, bardziej poręczna i przede wszystkim bardziej dynamiczna. Ramiona są nieco bardziej przeciążone, ale warto. Nie ma nic gorszego niż wielgachny, ciężki łuk o małej sile naciągu. Nie ukrywajmy też że łuki rekreacyjne/sportowe w cenie ok 300 zł to produkt chiński średniej jakości. Prędzej czy później pojawia się pęknięcia na ramieniu, ale do tego czasu pewnie będziemy już zmieniali łuk na lepszy. Najgorszej jakości są białe listwy szklane (czasem pomalowane tylko na czarno) które wypełnione są dziwną „proszkową/matową” żywicą. Oczywiście widać to dopiero przy złamaniu/obróbce. Najlepiej od razu celować w lite czarne lub przezroczyste listwy. Do tej pory widziałem bardzo dużo złamanych białych ramion, czarne i przezroczyste sporadycznie. Jakość laminatów w łukach hunter/sportowych poprawia się powyżej 600zł.

Łuki laminowane tradycyjne. Mam tu na myśli łuki klejone warstwowo z użyciem włókna szklanego imitujące tradycyjne łuki średniowieczne. W Polsce czołowym producentem takich łuków jest firma Łukbis (Bisok). Są też rzemieślnicy, którzy wykonują łuki w tej technologii, ale ich wyroby to inna połka jakościowa i cenowa. Zaletą tych łuków jest bardziej tradycyjny wygląd i dobra dynamika. Są zazwyczaj wytrzymałe i odporne na odkształcenia. Nie wymagają specjalnej troski. Póki co, mogą być używane na imprezach historycznych. Jednak rekonstrukcja staje się coraz bardziej zaawansowana i niewykluczone, że za jakiś czas łuki laminowane włóknem szklanym nie będą akceptowane. Najpopularniejszym modelem wcześniej przytoczonej firmy jest Diana. Jest to wytrzymały i dobrze zaprojektowany łuk. Obecnie kosztuje ok 600zł (2022). Nic dziwnego, że połowa łuków na imprezach historycznych to Dianki. Godnym siostrzanym modelem jest Artemis, wg mnie bardziej dynamiczny i bardziej atrakcyjny wizualnie. Bardziej budżetowym i nienajgorszym modelem jest Robin 52″ i 62″ – ok 360-550zł (2022). Inne popularne modele tej marki to np. łuk Krymsko-tatarski, Angielski lub Vigo, który ma być odpowiednikiem płaskich łuków historycznych. Są to jednak modele nieco droższe. Pamiętajmy, że te łuki jedynie imitują profile tych konkretnych typów. Naturalne łuki angielskie i krymsko-tatarskie działają na innych zasadach i znacznie różnią się od tych bisokowych.

Diana

Artemis

Robin

Zapraszam do zakupów u zaprzyjaźnionego sklepu https://arbow.pl/
Przy zakupie łuku i wpisaniu w komentarzu hasła BOLIK, otrzymasz tarczę Gratis!

No i pozostały nam łuki naturalne. Czy jest to dobry łuk na początek? Tak samo dobry jak każdy inny. Wymaga jednak nieco więcej troski. Jeśli łuk naturalny jest dobrze zabezpieczony przed wilgocią, wystarczy pamiętać o kilku zasadach użytkowania, które tyczą się zresztą wszystkich łuków. Dynamika dobrego łuku naturalnego dorównuje lub przewyższa osiągami wcześniej przytoczone łuki laminowane. Ich niezaprzeczalną zaletą jest piękny i niepowtarzalny wygląd. Wyjeżdżając na imprezę nikt nie będzie miał tego samego łuku, a pewnym jest, że wzbudzi zainteresowanie wśród innych łuczników. Kolejnym atutem jest personalizacja. Możemy określić typ łuku, preferowane wymiary, gatunek drewna itp. Zazwyczaj każdy rzemieślnik zgodzi się na mniejsze lub większe zmiany wizualne. Dlatego tego typu łuki są dobrym wyborem dla osób zaangażowanych w LARP. Nie musisz się martwić także o przyszłość w rekonstrukcji. Koszerny drewniany łuk to coś co lubią ultra-rekonstruktorzy. Jak z ceną? Tutaj wszystko zależy od rzemieślnika. Podstawowe proste wersje można nabyć już w cenie ok 500-600zł czyli podobnie jak podstawowe łuki Bisoka.

Jeśli chodzi o siłę naciągu, wszystko zależy od Twoich warunków fizycznych. Najlepiej spróbować samemu strzelić z kilku łuków. Jeśli Twoi znajomi nie mają łuków i nie kojarzysz, aby w okolicy ktoś organizował treningi udaj się do najbliższego sklepu łuczniczego. Nie powinno być problemu z wypróbowaniem kilku egzemplarzy. Jeśli nie ma żadnego łuku w okolicy trzeba zaufać sprzedawcy i jego sugestie.

Pamiętaj, aby nie wybierać zbyt dużej siły na początek. Potrzebny Ci przyjemny łuk, z którym nie będziesz się siłować. Na początku najważniejsze jest opanowanie techniki. Łuk nie powinien zbytnio przemęczać mięśni nawet po godzinnym treningu.

Orientacyjne siły naciągu według płci i wieku (opracowane na poczekaniu):

M:
8-12 lat – 8-10 kg
12-15 lat – 13-15kg
15-18 lat – 16-18kg

K:
8-12 lat – 8 kg
12-15 lat – 10-14 kg
15-18 lat – 14-16kg

Wybór należy do Ciebie. Zastanów się gdzie i po co chcesz strzelać z łuku. Jeśli jesteś wygodny i chcesz zabrać ze sobą łuk w każde miejsce, najlepszym wyborem będzie skręcany łuk sportowy. Jeśli cenisz sobie tradycyjny wygląd, ale nie zamierzasz zwracać specjalnej uwagi na swój łuk (czasem rzucisz go w trawę i zapomnisz na całą noc w deszczu) kup sobie Diankę. Jeśli jesteś rekonstruktorem lub chcesz posiadać łuk wyjątkowy, z którym zwiążesz się emocjonalnie, zamów naturala. Ostatecznie to i tak kwestia gustu :]

AKTUALIZACJA FAQ

Jako że ten wpis cieszy się dużym zainteresowaniem postanowiłem uzupełnić go o kilka informacji. Nie ukrywam że chciałbym też uniknąć kolejnych maili o tej samej treści. Odpowiadam cierpliwie ale czasem zdarzy mi się zapomnieć w natłoku zajęć. Jeśli zadaliście pytanie a ja nie odpowiedziałem w przeciągu 2 dni zapytaj ponownie, najlepiej mailowo. Bądź nachalny :)

„Mam na oku taki a taki łuk czy taka siła i długość będą dla mnie odpowiednie?”
Otóż takie pytanie najlepiej skierować prosto do sklepu. Tam są specjaliści od laminatów pewnie lepsi ode mnie i doradzą. Ja nie jestem specem od laminatów. Coś tam się znam na łukach więc zawsze coś doradzę, choć wolałbym poruszać się w obrębie łuków drewnianych. Także pytania o siłę i długość prosiłbym, kierować do sklepów.

„Nie wiem czy laminat czy natural”
Hm… jeśli Ty nie wiesz, to pewnie ja będę wiedział? otóż nie :) Jest to kwestia gustu i potrzeb.

Czy łuk naturalny będzie dla mnie dobry?
Natural jest dla ludzi, którzy czują tą specyficzna więź z naturą. Którzy wchodząc w las są świadomi, że są częścią większego organizmu, a ten las to jego tkanka. Dla tych, którzy tęsknią za dawną wolnością i zastanawiają się co rosło w miejscu naszego domu 3000 lat temu. Dla tych co wiedzą, że łuk był kiedyś gwarantem istnienia. Lub dla tych z reko co nie mogą z laminata :)
Oczywiście żartuje :) Jeśli zadbasz o swój łuk i chcesz mieć wyjątkowy, rzemieślniczy przedmiot to nie widzę żadnych przeszkód.

95 Comments

 1. Dzięki za uświadomienie mi że łuk bloczkowy za 300 zł to dno :D Nie mam budżetu żeby kupić np Browning Micro Adrenaline więc tak jak poleciłeś zakupię sobie Samick Polaris, łuk wygląda na prawdę fajnie. Nie mogę się doczekać aż go dorwę w swoje łapska :D! Pozdrowionka

 2. Aleksandra Borowiec

  18 lutego 2016 at 15:21

  Dzień dobry,
  mam 11 lat, jestem dziewczyną i jestem w bardzo dobrej kondycji. Strzelała tydzień (już jakiś czas temu). Bardzo chciałabym kupić sobie łuk, najchętniej naturalny (z prawdziwego drewna). Chcę, by ten łuk posłużył mi na dłuższy czas (taki, żebym nie musiała go wymieniać za 3 lub 4 miesiące). Budżet do 300 zł, ze strzałami do 350 (minimum 3 strzały, a najlepiej 5).
  Teraz podstawowe pytanie: Jaki kupić łuk? Za odpowiedź będę bardzo wdzięczna. :-)
  Pozdrawiam

  • Witaj,
   za 350zł może być trudno. Będzie trzeba dużo cierpliwości w poszukiwaniu łuku. Ja niestety nie mam czasu na realizowanie zamówień. Nie wiem też jak kształtują się ceny u innych rzemieślników. Z tego co się orientuje panuje posucha na rynku łuków naturalnych. Dobry łuk naturalny spokojnie posłuży kilka lat. W tym przedziale cenowym możemy rozglądać się za prostymi łukami typu angielskiego lub płaskimi. Kwestia gustu. Masz jedenaście lat więc polecam łuk krótszy ( w przypadku łuku naturalnego z jednego kawałka drewna to ok 165cm). Z naciągiem nie przesadzaj. 12kg powinno być ok.
   Pozdrawiam!
   Tomek

 3. Witam, na rynku pojawiło się kilka nowych, tanich łuków np. Rolan Snake.
  Czy warto kupować taki łuk dla 13-latka?

 4. Cześć, zaczynam swoja przygodę z łucznictwem.
  Takie pytanie : czy proponowany łuk Diana będzie odpowiedni dla łucznika o wzroście 190cm ?
  Pytam bo gdzieś w opisie wyczytałem iż nie jest proponowany dla osób o moim wzroście.

  • Pytanie zasadnicze brzmi jaką preferujesz długość naciągu. Większość łuków przystosowana jest do naciągu 28″ czyli ok. 71cm. Jeśli potrzebujesz dłuższego naciągu warto zapytać sprzedawcę lub producenta jaka jest bezpieczna maksymalna długość naciągu.

 5. Proszę Pana, czy mógłby Pan jednak doradzić jakis łuk bloczkowy dla soby początkującej. Powiedzmy, że interesuje mnie trafianie w środek środka tarczy :).
  Oczywiście wiem że budżet to nie 300 zł ale z tym się licze. Dodam tylko, że mam 32
  lata, 180 cm wzrostu i silnej budowy ciało (około 100kg).
  Dziękuję i pozdrawiam

  • Niestety nie znam się na łukach bloczkowych więc nie doradzę. Proszę szukać na forach użytkownika „jopsa”. Zna się lepiej na rzeczy. Lub po prostu popytać w sklepach.

 6. Łuk dla syna: 9 lat, 135cm wzrostu, budowa ciała normalna, wysportowany.

  Strzelał z zabawkowego do tej pory :)
  Chciałbym kupić coś lepszego

  Załóżmy, że Jandao Begginner
  i są takie opcje:
  – 54” – 16 lbs (7 kg)
  – 54” – 18 lbs (8 kg)
  – 54” – 22 lbs (10 kg)

  54″ to będzie długość OK czy szukać czegoś mniejszego?

  Strzelał będzie za domem – mam działkę długą na 200 metrów – nikt tam się nie kręci – więc przestrzeń do zabawy jest.

  Kupuję na czuja :) Nie ma sklepów w okolicy i nikt nie ma łuku.

 7. Witam.
  Kupiłem luk jandao beginner , ale nie bardzo wiem z jaka siłą go naciągnąć -chodzi o założenie cięciwy, instrukcja nic nie mówi.
  Czy skrócenie cięciwy odbywa się przez jej skręcanie ?
  I ostatnie pytanie jakie podstawy pod strzałę są godne polecenia do tego łuku

 8. witam, mam 176 cm wzrostu , 18 lat i zastanawiam się jaka siła/waga naciągu i długość ramion byłaby dla mnie odpowiednia? jestem całkiem silny. czytałem o tym dużo ale wszędzie piszą co innego. to byłby mój pierwszy łuk więc słabo się znam. narazie doszedłem do tego ze to chyba powinno byc cos w okolicach 16 kg/35 funtów siła naciągu oraz 66/68 cali długośc ramion. czy to by się zgadzało przy łuku sportowym? czy łuk Samick Polaris lub SF Optimo + byłby dla mnie dobry?

  • Myślę że 16 kg jest w sam raz na pierwszy łuk zwłaszcza w przypadku łuków sportowych gdzie siła naciągu jest już większa przy początkowych etapach naciągu. Długość ramion wybierz najkrótszą z dostępnych. Na pewno będziesz zadowolony z takiego łuku.

 9. ok dzięki ;) a jak mi na aukcji pisze cos takiego „W PRZYPADKU BRAKU RAMION/MAJDANU SAMICK- WYSYŁAMY (TEJ SAMEJ JAKOŚCI, TO SAMO TWORZYWO) RAMIONA/MAJDAN OPTIMO+ (RÓŻNICA TO TYLKO NAPIS) !” to chyba się nie przejmowac ?

 10. Witam mam 13 lat i chciałabym zacząć zacząć moją przygodę z łucznictwem. Mam 158 cm wzrostu i nie jestem zbyt wysportowana. Mam wątpliwości co do kupienia łuku waham się pomiędzy dianką o naciągu 10 kg i longbowem 12kg. Oba są od lukbisu i wolałabym ten drugi ale boję się że bedę miała problem z naciągnięciem go, a nie mam możliwości wypróbować tych naciągów przed kupieniem. Jaki łuk powinnam wybrać?

 11. Witaj mam pytanie Znasz jakieś sklepy z łukami w krakowie?
  Pozdrawiam

  • Niestety rzadko bywam w Krakowie i nic mi na ten temat nie wiadomo, ale zapytaj wujka Google. „Sklep łuczniczy Kraków” może coś wyskoczy.

 12. Cześć,

  Mam 24 lata, 187 wzrostu, nie chodzę na siłownię, więc nie mam dużej muskulatury – chciałbym prosić o radę przy wyborze parametrów łuku.

  Mam na myśli:
  http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/10,samick-polaris-optimo-zestaw

  Dziękuję z góry za odpowiedź :)

 13. Witam,
  Czy mógłby pan polecić mi jakiś łuk do zwykłego strzelania w terenie, interesuje mnie jakiś celny i mocny łuk (byle nie bloczkowy) Cena: 300-400 zł
  Mam 16 lat i myślę ze spokojnie dam radę naciągnąć nawet te mocniejsze łuki.
  Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedż :D

  • Tak jak w artykule napisane, to zależy od Twoich preferencji. Każdy rodzaj łuku może się sprawdzić. Mówisz o strzelaniu w terenie, więc warto zastanowić się na łukiem składanym, co ułatwi transport. Najtańsze łuki składane podane są w linkach. 300zł wystarczy już na łuk. 100zł zostanie na strzały :)

 14. Do zakupu łuku przymierzam się już od bardzo dawna, strasznie mnie to fascynuje. Przeczytałem artykuł i doszedłem do wniosku że najbardziej przypasuje mi łuk typu SF optimo + lub Core Hit, bardzo przyda mi się to że możliwe jest jego złożenie. Mam no prawie te 20 lat, około 184cm wzrostu, na siłownie nie chodzę, i zastanawiam sie nad długością ramion, siłe naciągu chciałem wybrać 16kg, czy będzie odpowiednia? I czy długość ramion musi być dopasowana „na styk”? Z góry dziękuje za odpowiedź ;D

 15. Witam, nie lubię kupować rzeczy bez uprzedniego zobaczenia przedmiotu na żywo, a niestety jedyny sklep w pobliżu oferujący większy wybór łuków to decathlon. Czy którykolwiek z oferowanych przez ten sklep jest dobry dla początkującej osoby? (180cm wzrostu 75kg mężczyzna) Preferuję raczej łuki zbliżone wyglądem do tradycyjnych, dlatego na bloczkowe w ogóle nie patrzę. Budżet nieistotny.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Z decathlonu co najwyżej te łuki:
   https://www.decathlon.pl/uk-club-500-praworczny-id_8336939.html
   Tutaj nie podoba mi się że ramiona są bez drewna. Czasem wypełnienie jest z tworzywa, które trochę zamula. Takie mam wrażenie.
   https://www.decathlon.pl/uk-longbow-id_8096199.html
   Ten drugi najbardziej sensowny z tych tradycyjnych, choć nie mam dobrego zdania na temat łuków firmy Buck Trail.

   Są łuki, które swobodnie można kupować w ciemno i na pewno będą dobre. Gorąco polecam łuk Camelot Łukasza Nawalnego. W cenie jaką proponuje w tym roku nie znajdziesz nic lepszego.
   Pozdrawiam,
   Tomek

   • Dziękuję bardzo za odpowiedź!
    W najbliższym czasie mam nadzieję obejrzeć te łuki w sklepie. Z tego co widzę to produkty Pana Łukasza będą dobrą opcją na kolejny zakup jeśli uda mi się znacząco rozwinąć zdolności w łucznictwie.

 16. Dzień dobry,
  Przeczytałam uważnie Pana artykuł jednak w dalszym ciągu nie potrafię wybrać odpowiedniego łuku na urodziny mojego chłopaka. Po przeczytaniu artykułu skłaniam się bardziej ku tym sportowym. Znalazłam łuk klasyczny o nazwie Crosman Sentinel (https://www.militaria.pl/crosman/luk_klasyczny_crosman_sentinel_aby215_p4532.xml ) myśli Pan, że byłby on odpowiedni dla 30-latka o 185 cm wzrostu i „krzepie” w rękach, który nie strzelał nigdy wcześniej? Z tego co czytałam w opiniach to raczej polecają go dla dzieci ze względu na wielkość i łatwość naciągu, ale sama nie wiem.. Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam

  • Zdecydowanie odradzam ten łuk. Bardziej przypomina plastikową zabawkę. Lepiej trochę dołożyć i kupić np SF optimo. Naciąg 16-18kg będzie ok.

   • Dziękuję serdecznie za szybką odpowiedź. Zaraz zacznę szukać, by do jutra zdążyć z zakupem ;) Pozdrawiam i życzę słonecznego wieczoru!:)

 17. Witam!
  Zobaczyłem, że pan w polecanych łukach klasycznych podał core hit.
  Czy miał pan możliwość już postrzelać z tego ( albo innego tego prodcenta- core, pulse itd.) łuku i czy byłby pan w stanie coś o nim powiedzieć?
  Informacji na ich temat jest niewiele, a ponoć są na równi z samickiem/optimo.
  I czy kojarzy pan może łuk typu wschodniego Savaria (Pannon bow)?
  Naciąg do 60 funtów przy łuku kosztującym 250zł robi wrażenie, tylko ciekawe jak to całościowo wygląda.
  Pozdrawiam :)

 18. Dzień dobry,
  trafiłam na Twój blog poszukując dobrego łuku dla osoby początkującej, ponieważ w mojej okolicy nie ma ani jednego sklepu łuczniczego i nie miałam okazji nigdy sprawdzić jaki naciąg i długość łuku będzie mi najbardziej odpowiadać.
  Chciałam zapytać, czy łuk Diana lub Artemis byłby dobrym wyborem dla 20-latki, niewysokiej (160cm), która nie jest szczególnie wysportowana?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)

 19. Witam.
  Dzięki temu artykułowi wybrałam łuk Artemis 62″ o sile naciągu 14 kg. Pojawił się problem co do strzał. Nie wiem jakie parametry będą przy tym łuku odpowiednie. Czytałam już dużo na ten temat, no i niestety najlepiej przetestować to w sklepie, a ja zamawiam wszystko przez Internet, bo w okolicy nie ma takiego sklepu. Decyduje się na pierwszy łuk w życiu, dlatego nie wiem jakie parametry strzał będą odpowiednie. Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam :)

 20. Dzień Dobry,
  Myślę aby kupić Bratu na urodziny pierwszy łuk. Opierając się na Pańskim artykule myślałam o sportowym. Jaki będzie najepszy dla wysokiego 18-letniego chłopaka? ;)

  • Witam,
   Przepraszam za zwłokę. Myślę że SF optimo lub inny tego typu łuk będzie super na początek. Proponuję naciąg 30-35# zależnie od siły łucznika.

 21. Panie Tomaszu. Mam dwa pytania. Czy łuk SF Optimo o długości 64 i naciągu 30# dla osoby 183cm i 30 lat jest odpowiedni? Drugie pytanie. Jakiego typu strzały i jakiej długości dobrać do takiego konkretnego łuku?

  • Witam,
   łuk będzie ok, można nawet pomyśleć o 35# jeśli łucznik ma trochę krzepy. 30# może się szybko okazać za słabym naciągiem. Osobiście brałbym długość 62″. Strzały mogą być standardowe 28″.
   Pozdrawiam,
   Tomasz Bolik

 22. Witam :) Dopiero zaczynam moją przygodę z łukami i chciałabym sie dowiedzieć, jakie długości i siły naciągu dla mnie wybrać? (dziewczyny,17 lat, 170 wzrostu)
  Myślałam o SF optimo. Nada się?
  https://sklepluczniczy.pl/luki-klasyczne-zestawy/1687-luk-sf-optimo-sklep-luczniczy-w-jaworzu.html#/307-sila_naciagu-10/534-celownik-nie/518-zapasowa_cieciwa-nie/22-rh_lh-rh/305-dlugosc-68

  • Witaj,
   siła łuku to kwestia indywidualna. Czysto teoretycznie brałbym 28# lub 30#, zależnie od predyspozycji (Doczytałem że przy pełnym naciągu 28″ trzeba dodać 3 funty bo siła podana jest dla 26″). Taki łuk skręcany na pewno będzie dobrym wyborem na początek. Dzięki głębokiej półce jest łatwy w obsłudze i celny nawet ze słabo dobranymi strzałami. Długość łuku najmniejsza czyli 64″ w tym wypadku. W ramach rozszerzenia odpowiedzi proszę przeczytać wiadomości poniżej.
   Pozdrawiam!

 23. Panie Tomaszu – po pierwsze bardzo dziękuję za ciekawy artykuł. Znacząco pomógł w ukierunkowaniu poszukiwań mojego pierwszego łuku. Pozostaje mi jedna zagadka – jak to jest z długością ramion? W teorii dla osoby o rozstawie ramion 176cm łuk powinien mieć 68″. Również na forach łuczniczych, tam gdzie ktoś pyta „jaka długość dla wzrostu”, odpowiedzi w miarę pokrywają się z tabelami. Pan pisze aby za każdym razem brać najkrótszy. Nawet 62″ dla osoby o wzroście 183cm (czyli prawdopodobnie rozstawie ramion z zakresu 180-190cm). Proszę o rozwinięcie tego tematu. Jakie są plusy z mniejszego łuku a jakie minusy? Czy krótszy łuk daje więcej „frajdy”? Czy pomaga wyrobić właściwe nawyki i dopiero po ich wyrobieniu warto kupić łuk odpowiedni do rozstawu ramion i o większej sile naciągu?

  • Witam,
   Z całą pewnością obsługa sklepu i zawodowi strzelcy mają rację. Długość łuku należy dobrać odpowiednio do długości własnych rąk. Z tym, że mają na uwadze strzelanie sportowe. Ja strzelam instynktownie, z różnych pozycji bez znaczników celowniczych. Dla mnie długość łuku to jeden ze składowych czynników przy budowie łuku. Ja nie projektuję łuków pod rozstaw ramion łucznika. Długość dopasowuję do konkretnego rodzaju łuku. Doradzając najkrótszy z możliwych mam na uwadze sprawność łuku. Krótszy łuk (ten sam model łuku rekreacyjnego) będzie miał nieco lepszy stosunek włożonej energii do oddanej. Ramiona są krótsze, więc są także lżejsze. Krótki łuk jest też bardziej poręczny. Do strzelenia terenowego 62″ jest ok. Huntery są zazwyczaj krótsze. Co do nawyków. Ja nigdy nie brałem lekcji ze strzelania i nigdy nie dobierałem łuku do rozstawu ramion. Przy strzelaniu rekreacyjnym nie ma co sobie głowy zawracać. Przy strzelaniu sportowym pewnie tak, ale w tym przypadku pytania nie do mnie :)

   Dziękuję za uwagę, trzeba by uzupełnić artykuł o mój punkt widzenia :)
   Pozdrawiam!

 24. Witam,
  Chciałabym zakupić swój pierwszy łuk, dodam że dopiero zaczynam swoją przygodę z łucznictwem. Kwota jak chcę przeznaczyć na łuk to ok. 450 zł. Interesuje mnie łucznictwo 3D więc wybór padł na łuk typu hunter. Mam 22 lata i 172 cm wzrostu, nie jestem wysportowana ale mam sporą siłę w rękach. Dodam że będę strzelać z łuku leworęcznego. Podobają mi się te dwa łuki:
  http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/1043,luk-typu-hunter-touchwood-scorpion-60-cali-promocja
  http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/659,luk-ragim-impala-62-25-60-lbs
  Czy taki łuk sprawdzi się dla kogoś początkującego? Lepszy będzie 60″ cz 62″? Nie jestem też pewna czy wybrać naciąg 25# czy 30#? Będę wdzięczna za pomoc.
  Pozdrawiam:-)

 25. Panie Tomku,
  super stronka! wiele ciekawych informacji i prosty język w sam raz dla początkujących :) szacun, naprawdę!

  chciałabym kupić jeden łuk dla dwojga :) tak na początek.
  Jesteśmy zbliżonego wzrostu ~170cm, mąż jest oczywiście silniejszy ;)
  Problem: on jest leworęczny, ja praworęczna.
  Doradzi Pan coś? Będę wdzięczna :)

 26. Piotrek (konan pacyfista)

  22 sierpnia 2017 at 21:14

  Witam chcialbym kupic jakis łuk dla siebie mam 14lat i mój budżet to 600-700 zł

  • W takim razie najpierw trzeba się zdecydować na rodzaj łuku. Jeśli laminowane to polecam Pana Łukasza Nawalnego świetna jakość w dobrej cenie.
   Jeśli natural to proszę pisać na maila, może coś wyskrobiemy :)

 27. Mam małe pytanko, a raczej prośbę o radę na co zwrócić uwagę przy robieniu longbowa angielskiego (zaczynam przygodę z bowmakingiem, nie lucznictwem). Mam prace na etapie wstępnego wycięcia kształtu łuku i zebrania niepotrzebnego materiału do 2x grubszego niż docelowo. Materiał jest prosty, długi (1,7m) i bez sęków. Listwa jest mokra, do wyschnięcia ani myślę ją obrabiać. Drewno to robinia. Narzędzia mam (ośnik, piły, pilniki itp). Jak go robić, żeby zminimalizować ryzyko złamania maksymalnie i żeby z planowanych 20 kg nie wyszedł 2 kg? (często mi się tak zdarzało, w zasadzie tylko 1 wyrób nadawał się do strzelania, a i tak był łukiem niepełnosprytnym) Mam 15 lat, ale 20kg spokojnie naciągnę, z obróbką drewna mam duże doświadczenie tylko nie łukami.

 28. Dzień dobry :)
  Mam pytanie co do mojego pierwszego łuku – którym będzie Jandao Beginner.
  Dosyć dużo czytałem o łucznictwie,ale nigdzie nie mogę znaleźć jakie parametry będą odpowiednie do moich parametrów. Mam 19 lat i ok. 173 cm wzrostu .
  Jest wiele opcji do wyboru i nie mogę się zdecydować .

  • Gdybym ja kupował to brałbym 66″34#(15,5kg) | 68″36#(ok16kg) | 68″38#(ok17kg). Zależnie od predyspozycji fizycznych. Podkreślam jednak że nie mam podejścia sportowego do tematu.

 29. dzień dobry, czy łuk Core Hit 68″36# dla dziewczyny 15 lat 174 cm wzrostu będzie dobry? Bo córka kupiła i trochę ciężko naciągnąć w pełni

 30. Witam,

  Dużo się poduczyłem czytając tego bloga, ale odpowiedzi na swoje najważniejsze pytanie nie znalazłem. Jaki łuk kupić swoim córkom (wyrośnięte 5 latki), czy może jeszcze nie powinny się bawić łukami? Już kilka lat siedzę w rekonstrukcji xiii i trudno mi znaleźć jasną sensowną odpowiedź, każdy znajomy twierdzi co innego, a córy naciskają :) Będę wdzięczny za radę.

  • Witam, przepraszam za zwłokę. Pewnie już po sprawie ale lepiej odpowiedzieć późno niż wcale :)
   Moim zdaniem najlepiej kuć łuki-zabawki, albo samemu zrobić. nie ma sensu kupować nic bardziej serio bo szybko rosną i mogą się w ogóle nie zainteresować. A taki zabawkowy łuk z pacynami to super zabawa ;)

 31. Witam
  Proszę o radę. Chcę kupić łuk dla męża, który nigdy wcześniej nie strzelał. Zdecydowałam się na Dianę lub Artemis. Jakie parametry poleca Pan dla osoby 30 letniej, 182 cm, nie jest ani słabeuszem ani strongmanem. W przypadku Diany 16 kg czy 18? Jakie strzały do tego?

  • Tutaj też najlepiej pytać prosto w sklepie. Przepraszam za 2 miesięczną zwłokę. 16 kg na pewno ok a 18kg będzie ok bo kilkunastu treningach :)

 32. Witam,
  Chciałem kupić łuk dobierając go sam, ale postanowiłem to zostawić specjaliście ;)

  Interesuje mnie zakup łuku Jandao Beginner, ale nie mam pojęcia jaką ma mieć długość, siłę naciągu oraz jakie strzały do niego wybrać. Mam 194 cm wzrostu, jestem w miarę przeciętnej siły, a jeśli to ma znaczenie to rozpiętość moich rąk wynosi 197cm.
  Z góry dziękuje za pomoc, pozdrawiam ;)

 33. Witam
  Czy istnieją łuki tradycyjne bez tej półki do podtrzymywania strzały o długości 68″ do 400zł? Lukbis robin by się nadał, lecz najwiekszy rozmiar to 62″

  • Za późno się zorientowałem że tu tyle pytań się pojawiło. Pewnie za późno ale odpisuje :)
   Na pewno istnieją takie łuki, ale nie jestem na bieżąco z laminatami. Na pewno Łukasz Nawalny ma taki łuk, ale raczej droższy.

 34. Witam jestem człowiekiem dużym mam 2.05m trochę strzelalem ale problematyczne jest dla mnie kupienie łuku i czy np taki byłby odpowiedni? http://www.lukbis.pl/produkt/luk-angielski-70-74/

  • Generalnie to każdy łuk który pozwala na Twoją długość naciągu będzie odpowiedni. Kwestia gustu i zastosowania łuku. Longbow łukbisa jest ok, ale osobiście nie przepadam za tym modelem.

 35. Witam..Mam 16 lat i 186 cm wzrostu..poszukuję łuku który będzie mocny i precyzyjny i najlepiej aby był tak do 500 zł jeśli to możliwe..Jestem kompletnie zielony dlatego proszę o jakąś propozycje.. Pozdrawiam :)

  • Jeśli chcesz strzelać precyzyjnie to polecam łuki z głębokim wcięciem i chwytem pistoletowym. Trudno doradzić mi model bo nie jestem na bieżąco z laminatami. Ale szukaj hunterów/łuków sportowych. Do 500zł coś się znajdzie.

 36. Witam, mam 14 lat, jestem wysportowana, 170 cm wzrostu, chciałabym dokonać zakupu łuku refleksyjnego, tylko nie wiem czy wybrać drewniany – tradycyjny, czy bardziej nowoczesny – z tworzywa i jaki miałby być jego naciąg 😕 Dodam jeszcze, że strzelałam trochę, ale tylko hobbystycznie podczas wakacji. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam ;)

  • Na początek polecałbym jakiś laminat. Kaya windfighter to świetny łuk ale może sprawiać trochę trudności na początku. Z naciągiem celowałbym pomiędzy 12-14kg. Jeśli pamiętasz z jakiego łuku strzelałaś w wakacje to porównaj siły i określ czy były za słabe/za silne czy w sam raz.

 37. Witam Panie Tomku! Mam 27 lat, 179 cm wzrostu, jestem wysportowany. Chciałbym kupić swój pierwszy łuk, biorę pod uwagę Ragim Wolf albo Ragim Black Bear. Pytanie jaką siłę naciągu wybrać? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam :)

 38. Witaj, bardzo pomocny artykuł jest tylko jedno ale – ceny łuków aktualnie są nieco inne – diana, artemis od 400zł, core hit 230-250zł, sf optimo + 300zł, a polaris 300-350zł :)

 39. Dzień dobry, mam 15 lat, mam 175 cm wzrostu, ważę 55 kg i sądzę, że jestem wysportowany. Czy według Pana łuk Artemis 62” z naciągiem 14 kg z linku który podał Pan wcześniej byłby dla mnie odpowiedni?

 40. Jeszcze jedna sprawa. Jakie strzały najbardziej pasują do łuku wymienionego przeze mnie przed chwilą?

  • O to najlepiej pytać w sklepie. Z pewnością dopasują strzały do łuku. Choć na początek polecam coś tańszego. Żeby nie było żal jak coś się złamie i zgubi.

 41. Dzień dobry jakby Pan miał chwilę chciał się dowiedzieć czy łuk Samick Polaris o długość 66/68 i naciągu 15 kg Czy taka kombinacja byłaby odpowiedni jak pierwszy łuk dla osoby o wzroście 182 cm oraz wadze 80kg , z których chciałby zacząć przygodę z tym wspaniały sportem.
  Pragnę wydać 500 złych (luk+10 strzał+ tracza +inne akcesoria)
  Zakup na kilka lat ( sam luk)

  • Tak jak pisałem w artykule, takie pytania najlepiej od razu kierować do sklepu. Tam lepiej doradzą z takimi łukami. Ja strzelam z bardzo rożnych łuków i nie przywiązuje uwagi do długości łuki. Co do siły to brałbym już 16kg.

 42. Dzień dobry
  Mam prawie 13 lat i zamierzam kupić łuk w budżecie do około 300 zł. Mój wzrost to 162 cm i moja rozpiętość ramion wynosi 163 cm. Proszę o polecenie odpowiedniego dla mnie łuku.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 43. Witam,
  Przymierzam się do zakupu pierwszego łuku, mam 21 lat, 175 cm wzrostu i sporą siłę. Planowałem kupić jakiś łuk bloczkowy, ale po przeczytaniu tego artykułu raczej zrezygnuję ze względu na budżet (chciałbym wydać do ok. 350 zł, żeby zobaczyć w ogóle, czy jakoś „leży” mi łucznictwo). Stąd też pytanie jaki łuk wybrać z siłą naciągu 18kg? Jaka powinna być długość takiego łuku?
  Pozdrawiam.

 44. Witam Panie Tomku
  Chcialem spytac co sądzi pan o łuku
  Ragim black panther?
  Warto dolożyć te 150zl i zamiast black bear kupić ten?

 45. ja mam 183cm 110kg wagi…kupilem na początku sobie łuk core hit 68″ i sile 38#…po tygodniu kupilem slabsze ramiona 28# i aluminiowy majdan core jet (lżejszy….i to sporo)…i na tych 28# i majdanie core jet dopiero nauczylem sie postawy i celnego strzelania..z 25-30m trafiam juz w puszki z piachem po red bullach…dobrze ci radze zacznij od ramion max 30#….ten moj zestaw ktory dokupilem do nauki czyli core jet majdan=129zl ramiona core hit 110zl strzaly avalon hybrid 13zl/sztuke spine 800…plus jakies obowiazkowe dodatki typu kołczan karwasz oslonka na palce podkladki pod strzaly cięciwa celownik….ze wszystkim zamknalem sie podajze w 500zl…i tak jak mowie…zaczynam juz strzelac i trafiac w pudelka po zapalkach z 20-25m…te drugie ramiona 38# to jest naprawde petarda ale garantuje ci ze nie nauczysz sie dobrej postawy nie mowiac juz o celowaniu bo zaczna ci rece sie trzasc po kilku oddanychh strzalach takze zacznij od slabszych….ramiona mozna dokupic za 110zl mocniejsze jak juz stwierdzisz ze te 28# sa za słabe….a i tak te 28# bedziesz mial na rozgrzewke oddac ze 3-4 serie przed tymi 38# czy 40#.pozdrawiam.

 46. Dzień dobry
  Mam 20 lat i zamierzam kupić łuk w budżecie do około 300 / 350 zł. Mój wzrost to 160 cm . Planuje kupić łuk https://www.artbron.pl/6013,luk-klasyczny-jandao-begginer-66-cali-22-lbs?cid=208 , ale nie jestem pewna czy nie będzie za duży
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Jeśli chodzi o dobór łuków sportowych proponowałbym udać się do sklepu. Łuk 66″ rzeczywiście może być ciężki i toporny. Proszę zapytać o krótsze wersje.

 47. Dzień dobry! Mam 23 lata, 160 cm wzrostu, dość dużą siłę w rękach. Chciałabym kupić swój pierwszy łuk. Koszt, jaki chciałabym przeznaczyć, to około 350/400 zł. Podobają mi się łuki drewniane, z drewnianym majdanem, żeby nie wyglądały jak łuki z plastiku z Tesco, tylko takie bardziej profesjonalne/starodawne/fantasy. Mógłby Pan coś zaproponować? Jaką powinnam wybrać siłę naciągu i długość łuku do mojego wzrostu? Który najbardziej nadawałby się z tych, które Pan wymienił?
  Pozdrawiam serdecznie. :)

  • Cześć, myślę że te 400zł to takie minimum za drewniany łuk. Jeśli dołożyć nieco gotówki to wystarczy też na jakieś podstawowe łuki bisoka, które nie wyglądają jak plastiki z marketu ;)

   Długość naciągu proponuję standardowo 28″, natomiast siła ok 14 kg, jeśli w rękach jest wspomniana siła :)

 48. Mam pytanie który łuk jest lepszy, mocniejszy i dynamiczniejszy z drewnianych longbow czy łuk płaski?
  Jakby co mam 12 lat i 150 cm wzrostu i jaki łuk jakiego naciągu polecasz?
  500 około zł na łuk to mój budżet.

 49. Czołem. Mam na oku jeden łuk sila naciagu 50 sam mam 1,76 wzrostu 32 lata
  https://pl.aliexpress.com/item/32969679266.html?spm=a2g0o.detail.1000015.1.1d084d84SThO5a&scm=1007.14452.136271.0&scm_id=1007.14452.136271.0&scm-url=1007.14452.136271.0&pvid=47c7a130-fa68-409f-b222-fa229f0243d0&s=p Zaznaczam, że jak do tej pory nie strzelałem. Pomyślałem o takim zakupie na początek. Co Pan myśli o tym? I co ze strzałami do niego? jaka długość i spin? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

 50. Witam
  Nadszedł czas na kupno pierwszego łuku.zastanawiam się pomiędzy samick polaris A Core hit.Jak wspomniałeś najlepiej jak najkrótszy do wyboru 66″ A nawet 54″ (tyle że te krótsze na specjalne zamowienie) 66″ to jakiś standard i będzie ok czy iść w 54″? Co do siły naciągu napinalem na „sucho” 18lbs i ręka drżała przy trzymaniu napiętej.wynika to z braku przyzwyczajenia / techniki czy poprostu jestem za słaby? Mężczyzna 29lat (raczej nie chucherko)

 51. Witam
  Jestem wysportowaną piętnastolatką, 161 czy 162cm wzrostu. Diana będzie dobrym wyborem czy lepiej Samick Polaris/ SF Optimo albo jeszcze jakiś inny? Jaka siła naciągu? Może byc 66″? Strzelałam już z łuku i szło mi bardzo dobrze, ale był to jakiś tani bloczkowy(chyba crosman elkhorn czy jakoś tak).

 52. A ja chciałem podziękować za fajny artykuł – allegro zalane jest niezbyt ciekawymi propozycjami łuków a dzięki Panu dowiedziałem się o rodzimej firmie Łukbis z naprawdę ładnymi produktami – potencjalnie oszczędził mi Pan niepotrzebnych kosztów i rozczarowań. ;)
  Serdecznie pozdrawiam!

 53. Dzień dobry
  jestem wysportowanym 11 latkiem i mam 141 cm nigdy nie strzelałem z łuku myślę o jakimś nie za drogim łuku ze strzałami
  totalnie nie wiem jaki łuk się nada ile ma mieć LBS i cali

  Z góry dziękuje za odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

© 2023 Tomasz Bolik

Theme by Anders NorenUp ↑