Łuk refleks-defleks

Łuk wykonałem  już kilka miesięcy temu, kolejny z serii eksperymentalnych. Zastosowałem w nim dość duży defleks. Chciałem wykonać krótki, silny łuk z dosyć agresywnym refleksem i naciągiem do 28″. Zadanie w sumie udane, choć nie do końca. Miał mieć pod 30kg naciągu, ale przez kłopoty przy profilowaniu wyszło jedynie 22kg. Użyłem oczywiście ścięgien na grzbiecie, bez tego łuk mógłby nie wytrzymać albo się ułożyć. Defleksy zrobiłem nieco za mocne, przez co musiałem podnieść wysokość cięciwy. Dzięki temu łuk wygląda naprawdę ciekawie, a napięcie wstępne jest na odpowiednim poziomie. W miejscu przyłożenia strzały łuk jest zwężony z obu stron, więc nadaje się dla praworęcznych i leworęcznych. Gryfy posiadają wstawki rogowe, a na refleksach umieściłem skórzane rowki, które zapobiegają spadaniu cięciwy (końce ramion są wąskie). Na chronografie wynik zadowalający :)

Łuk typu naked, czyli wszystkie bebechy (czyt. ścięgna) na wierzchu, zabezpieczony szelakiem.
Miałem go jeszcze zdobić ale albo mi się nie chce albo nie mam czasu… nie wiem co przeważa :)

Materiał: Wiąz +ścięgna
Siła i długość naciągu: 22kg/28″
Długość całkowita: 132cm
Szybkość: 28g/ 160fps

 

4 Comments

 1. Łukasz

  Moim zdaniem łuk ten jest po prostu wspaniały. Powiedz mi,czy podczas wyrobu tego łuku,wzorowałeś się na łukach scytyjskich,bo właśnie na taki mi wygląda,choć może się mylę.

  • Tomasz Bolik

   Tutaj akurat się nie wzorowałem, ale zgadza się… łuk zbliżony konstrukcyjnie do asyryjskich.

 2. Daria

  Ten łuk jest przepiekny! Byłby Pan w stanie po trochu opowiedzieć jakim sposobem udało się go Panu tak wygiąć i nadać mu taki fajny kształt? :)

  • Daria

   Mąż razem z synkiem chcieliby się pobawić w zrobienie takiego łuku w zapleczu domowym :)

© 2024 Tomasz Bolik

Theme by Anders NorenUp ↑